Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy

prawidłowe mycie twarzy

Mycie twarzy to dla nas codzienna, obowiązkowa czynność, której nie możemy pominąć. Pomimo stosowania wielu kosmetyków, w tym żeli, mydeł, płynów micelarnych itd., powinnyśmy dobrze się zastanowić nad tym, czy aby na pewno dokładnie oczyszczamy twarz. Czasem może nam się tylko wydawać, że wszystko robimy tak jak należy, ale to mogą być tylko pozory. Musimy pamiętać, że nieprawidłowe oczyszczanie twarzy prowadzi do szybkiego starzenia się skóry, a przecież tego chcemy uniknąć. Dlatego musimy przemyśleć nasz sposób oczyszczania twarzy, a także dokładniej przyjrzeć się używanym do tego kosmetykom.

Naskórek, czyli wierzchnia warstwa skóry nie jest płaski i równy, ale pełno w nim wzniesień i wgłębień. Oczywiście to można zobaczyć tylko pod mikroskopem. W tych właśnie wgłębieniach gromadzi się łój wydzielany przez gruczoły łojowe, pot, resztki kosmetyków, a także zanieczyszczenia z powietrza. Jeśli używamy zwykłego mydła to twarzy lub żelu, oczyszczamy tylko to co znajduje się na powierzchni naskórka, a to co jest w jego zagłębieniach, nadal tam zostaje. Dlatego konieczne jest dokładne oczyszczenie również tych wgłębień, głównie po to, aby substancje odżywcze i nawilżające zawarte w kremie mogły przeniknąć do głębszych warstw skóry. W młodości wystarczało nam mniej kosmetyków do oczyszczania niż teraz, gdy jesteśmy nieco starsze. Zaczynamy się malować, stosując kosmetyki mające zakryć wszelkie niedoskonałości skóry. Aby takie kosmetyki były skuteczne, dodaje się do nich składniki, które mocno wpijają się w skórę i później trudno jest je usunąć. Dlatego zastosowanie później nawet najdroższego kremu nic nie daje, bo nie wszystkie aktywne substancje mogą przebić się przez zanieczyszczoną skórę i dojść do głębszych warstw skóry. 

Często się zdarza, że dorosłe kobiety, które się nie malują nie oczyszczają twarzy tak dokładnie jak powinny sądząc, że skoro się nie malują, to nie muszą. I to jest błąd, bo im starsze jesteśmy, tym mniej gładka jest nasza skóra, a więc i trudniej jest pozbyć się z niej zanieczyszczeń. Jeśli długo zalegają one w skórze, wtedy twardnieją i tworzą szczelną warstwę utrudniającą swobodne przenikanie substancji odżywczych i tlenu. Wtedy skóra jest niedożywiona i praktycznie się dusi, a przez to dużo szybciej się starzeje. Więc jeśli nie postawimy na dokładne oczyszczanie twarzy, to nasze drogie kremy tak na prawdę nic nam nie dadzą. A jeśli dobrze oczyścimy twarz, to skóra będzie przyjmować więcej substancji odżywczych nawet z mniej bogatych w nie kosmetyków. Tak więc jeśli planujemy wydać pieniądze na kosmetyki do pielęgnacji twarzy, powinnyśmy większy budżet przeznaczyć na te oczyszczające, niż na kremy czy maseczki.

Do mycia twarzy średnio używamy mydła/żelu, mleczka kosmetycznego lub płynu micelarnego. To w porównaniu np. z Azjatkami jest nic, bo one do oczyszczania twarzy używają nawet 10 preparatów. I jak wiadomo na ich cery świetnie to wpływa, bo do później starości mają piękną cerę. Przykra prawda jest taka, że my nie mamy czasu na to, aby sterczeć w łazience i wykonywać skomplikowane zabiegi, ale warto wykonać pewne minimum tych czynności. 

Jak powinno wyglądać wieczorne mycie twarzy?
Skórę zwilżamy wodą i myjemy odpowiednio dobranym preparatem, np. żelem. Twarz osuszamy ręcznikiem, ale robimy to delikatnie, następnie wmasowujemy palcami w skórę mleczko kosmetyczne, a po kilki sekundach usuwamy je wacikiem. Tu należy pamiętać o tym, aby nie trzeć twarzy, tylko delikatnie kawałek po kawałku oklepywać twarz. Zamiast mleczka kosmetycznego można użyć płynu micelarnego. Dopiero po takim oczyszczaniu skóry oklepujemy ją wacikiem nasączonym tonikiem, ale znowu pamiętajmy o tym, aby nie trzeć skóry. Takie oczyszczanie twarzy przywraca skórze odpowiednie pH i dzięki temu wszystkie reakcje zachodzące w jej komórkach i na powierzchni przebiegają prawidłowo. 

Bardzo ważny jest też dobór kosmetyków do oczyszczania. Sięgając po mydło czy żel zwracajmy uwagę na ich skład - im jest krótszy tym lepszy. Dostępne są też preparaty na bazie naturalnych składników, które są idealne do codziennego używania. Sięgajmy po takie kosmetyki, które nie naruszają naturalnej warstwy ochronnej skóry i nie wywołują podrażnień. Mleczko kosmetyczne czy płyn micelarny również powinnyśmy wybierać pod tym względem. Bardzo często, chcąc nie chcąc, za dobrej jakości kosmetyki musimy dobrze zapłacić, chociaż są wyjątki. Ciężko jest wyprodukować naprawdę dobry kosmetyk tanim kosztem, bo jakość składników kosztuje. Jeśli mamy możliwość wydania większej sumy pieniędzy, to nie żałujmy. Dobry płyn micelarny powinien kosztować przynajmniej kilkanaście złotych, a te droższe na pewno będą świetnie działać, bo zawierają dodatkowe substancje pielęgnacyjne, ale nie zawsze są one niezbędne. Możemy korzystać z preparatów tańszych, ale muszą one zawierać te najważniejsze składniki, które zagwarantują nam porządne oczyszczanie twarzy. A dodatkowe składniki dostarczymy za pomocą kremów. 

Musimy również pamiętać o regularnym złuszczaniu twarzy, czyli o peelingu. Im starsze jesteśmy, tym bardziej cieńsza jest nasza skóra, a więc rzadziej robimy peeling i przy pomocy coraz delikatniejszych preparatów. Bardzo dobre efekty możemy uzyskać za pomocą papki z płatków owsianych, którą warto nakładać regularnie na twarz, co bardzo dobrze sprawdzi się u kobiet z cienką, suchą i wrażliwą cerą.

Jak widzicie, skóra twarzy naprawdę wymaga dokładnej pielęgnacji. Jeśli zależy nam na zachowaniu jej w zdrowym i młodym wyglądzie jak najdłużej, musimy poświęcić jej więcej czasu i uwagi.

Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy Jak prawidłowo oczyszczać skórę twarzy Reviewed by Paulina on 1/19/2016 Rating: 5

7 komentarzy:

  1. Ja wykonuję kilka etapów oczyszczania twarzy i wcale nie trzeba za to więcej płacić żeby było to skuteczne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatne rady;) Nie wyobrażam sobie braku oczyszczania twarzy po całym dniu;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie płatki owsiane są trochę wysuszające i z czasem to oddziaływanie robi się coraz mocniejsze. Dobry peeling dla "starszych" kobiet (w moim wieku), jaki dobrze mi służy, to glinka marokańska z olejem. Delikatnie złuszcza i odżywia skórę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobry post, myślę, że będzie świetną wskazówką dla wielu kobiet :) Dla mnie osobiście oczyszczanie twarzy jest priorytetowym punktem wieczornej higieny, nie wyobrażam sobie zasnąć z makijazem, a znam kobiety, które naprawdę tak postępują....

    OdpowiedzUsuń
  5. Mój codzienny makijaż ogranicza się najczęściej do tuszu na rzęsach i kreski. Jednak mimo to staram skupiać się na porządnym oczyszczeniu swojej skóry przez snem. Do zmywania twarzy używam zazwyczaj produktów Phyris oraz gąbeczki z celulozy. U mnie ta metoda świetnie się sprawdza:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja jestem totalna fanka aloesu. Na moja przetluszczajaca sie skore dziala najlepiej :) Teraz jestem w trakcie testowania zelu aloesowego marki Benton. Jestem zachwycona dzialaniem <3

    OdpowiedzUsuń
  7. aloes to samo dobro jeśli chodzi o cerę. Ładnie działa nawilżająco i kojąco, no i goi wypryski :P a o Benton cosmetics słyszałam całkiem niedawno. No i w douglasie chyba też go widziałam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)


Zostawiając komentarz wyrażasz zgodę na gromadzenie danych osobowych zawartych w komentarzu takich jak np. nick, imię i nazwisko, adres e-mail. Dane te nie będą wykorzystywane w żaden sposób przez Administratora Bloga. Więcej informacji znajdziesz w zakładce "Polityka prywatności".

Recenzje kosmetyków

kosmetyki
Obsługiwane przez usługę Blogger.